Когато се използва спирачката или е отпуснат педала в електрическия автомобил, контролерът на двигателя (според сигнала от изхода на сензора на педала на спирачката) намалява мощността или спира мотора. Колелата на електромобила се въртят с по- голяма скорост от тази, която контролерът задава на ротора, т. е. роторът се върти в посока на въртящото се магнитно поле, но с по-голяма скорост. Тогава роторът индуктира в статорната намотка напрежение и машината работи като генератор. Колкото повече над скоростта на магнитното поле се върти ротора, толкова по- високо напрежение ще се индуктира над това, което подава инвертора.
Това напрежение се преобразува от инвертора и се използва за зареждане на батерията, т.е. извършва се регенерация на голяма част от кинетичната енергия на инерцията /която в противен случай би се загубила като топлина/, обратно в електрическа енергия. Процесът се нарича регенеративно спиране.
Регенеративната спирачна система е изключително ефективна както по време на дейности, характеризиращи се с често спиране и движение, така и при спускане по наклон. При спускане е препоръчително да се намали скоростта чрез освобождаване на педала на „газта“, използвайки спирачките възможно най-малко.
Регенеративното спиране помага за разширяване на обхвата на електромобила с 8-25%. Освен, че пести енергия и подобрява обхвата, то помага и за ефективен контрол на спирането, намалявайки в същото време износването на спирачните накладки и дискове. Традиционната спирачка се използва за пълно спиране на автомобила, за аварийно спиране, за твърди спирания и зарядът на батерията е твърде висок и регенът не може да изпрати повече енергия в акумулатора.
Дори и спирачките да оцелеят сегашния си вид, редовната смяна на накладки ще остане в миналото. Регенеративното спиране намалява износването им до такава степен, че автомобилите едва ли ще се нуждаят от повече от един комплект в целия си експлоатационен живот. Това е факт дори при по-старите поколения на Toyota Prius с тяхната по-ниска степен на регенерация - по света има хиляди таксита Prius, навъртели по милион и повече километра с оригиналния си комплект накладки.
Ефективността на регенеративното спиране варира значително в зависимост от много фактори. Условията за шофиране имат голямо влияние: много по-добра е ефективността при движение в градски условия, с често потегляне и спиране, отколкото при пътуване по магистрала. Теренът също играе голяма роля, тъй като шофирането нагоре не дава много шанс за спиране, но дълги спускания регулиране на скоростта чрез регенеративно спиране ще възстановят голямо количество енергия. Размерът на превозното средство може да бъде най-големият фактор за ефективността на регенеративното спиране поради простата причина, че по-тежките превозни средства имат много повече инерция и кинетична енергия. Не на последно място различните автомобили имат различни нива на реген, при някои той е избираем, обикновено ориентиран към предпочитанията на потребителя: ако искате колата да спира без прилагане на спирачен педал, се избира високо ниво на реген.
Проектът представлява интерактивен сайт, в който всеки потребител може да избере най-подходящия за него електрически автомобил, посредством нашия интерактивен асистент. Съдържанието е от Уикипедия и англоезични сайтове, от където сме превеждали информацията. Проектът съдържа и наши авторски 3D модели на електрически автомобили.
НОИТ 2020 | Проект №379 | Уеб сайт | Георги Руменов и Калин Симеонов | ПГИ - гр. Перник | За контакт с нас!